Post

Budowanie partnerstwa na rzecz wniosku w ramach programu "Horyzont 2021

Program Horyzont 2021 z pewnością można uznać za najlepszą okazję dla setek naukowców i przedsiębiorców. Jeżeli mają Państwo innowacyjny pomysł, który Państwa zdaniem może zmienić świat, jaki znamy, to być może program Horyzont 2020 będzie dla Państwa właściwym programem europejskim. Możesz złożyć wniosek ze swoim pomysłem i możesz ubiegać się o finansowanie, które pozwoli Ci wdrożyć ten pomysł. Jednak właściwym pytaniem jest, czy powinieneś zrobić to sam, czy też zebrać konsorcjum partnerów.

Dokument

Kto może złożyć wniosek?

Obecnie każda osoba fizyczna lub prawna, taka jak firmy, organizacje badawcze, uniwersytety i organizacje pozarządowe może złożyć wniosek w ramach programu Horyzont 2021, niezależnie od miejsca siedziby lub zamieszkania. Oczywiście, wnioskodawca musi posiadać zdolność operacyjną i finansową, aby móc realizować proponowane przez siebie zadania badawcze. Jeśli jesteś osobą/podmiotem ubiegającym się o dofinansowanie w ramach programu Horyzont 2020, ale nie jesteś w stanie podjąć się zarządzania finansami projektu, to najprawdopodobniej nie będziesz w stanie uzyskać dofinansowania. W tym przypadku, konsorcjum jest znacznie bardziej preferowaną opcją.

Tak jak każdy inny program UE, Horyzont 2021 ma wiele różnych naborów, do których można aplikować. Każdy z nich koncentruje się na innym działaniu i każdy z nich może zaoferować Ci możliwość zaangażowania się w różne dziedziny nauki.

W większości przypadków tematy programu Horyzont 2021 wspierają projekty badawcze oparte na współpracy. Innymi słowy, w projekcie muszą uczestniczyć co najmniej trzy organizacje z różnych krajów, aby mogły one utworzyć konsorcjum. Jednocześnie istnieje szereg możliwości, które faktycznie pozwalają na podjęcie działań przez pojedynczego uczestnika.

Te trzy działania są zazwyczaj wspierane przez jednego uczestnika, więc jeśli jesteś naukowcem lub właścicielem MŚP, który ma świetny pomysł i chce stać się częścią programu Horyzont 2020, odpowiednie zaproszenia czekają na Ciebie.

Teraz, w odniesieniu do kryteriów kwalifikowalności do finansowania, pierwszą rzeczą, o której będziesz chciał pomyśleć, będzie kraj pochodzenia. Podmioty prawne ustanowione w następujących krajach są podmiotami uprawnionymi do otrzymania finansowania w ramach finansowych programu Horyzont 2020.

  • Państwa członkowskie
  • Państwa stowarzyszone, w tym Szwajcaria i Ukraina dla programu Euratom
  • Państwa trzecie zgodnie z załącznikiem
  • Międzynarodowe organizacje interesów europejskich

Właściwa odpowiedź na pytanie, czy należy znaleźć partnerów do konsorcjum w celu złożenia wniosku w ramach programu Horyzont 2020, czy też złożyć go jako samodzielny podmiot, zależy od liczby osób, które według Państwa będą potrzebne do realizacji wniosku. Ponadto musisz wiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądała formuła wniosku.

Wybierz właściwych partnerów

Jeśli jesteś naukowcem lub badaczem i chcesz prowadzić badania w konkretnej dziedzinie, które mogą być wykonane przez Ciebie samodzielnie, to tak, nie ma powodu, aby szukać konsorcjum. Jeśli jednak uważasz, że istnieje sposób, aby Twój pomysł badawczy miał faktycznie znacznie większy zasięg, być może na rynku pracy lub w innych dziedzinach, wtedy będziesz potrzebował konsorcjum. Spróbuj znaleźć ekspertów, którzy będą w stanie zapewnić Ci swoją pomoc w celu realizacji pomysłu zmierzającego do maksymalnego możliwego wpływu.

Jeśli naprawdę wierzysz, że w Twoich badaniach jest o wiele więcej niż tylko oryginalny pomysł, upewnij się, że będziesz szukać i znajdziesz odpowiednich partnerów. Posiadanie partnerów do wniosku w ramach programu Horyzont 2020 może być z pewnością właściwym wyborem w wielu różnych przypadkach. Wynika to z faktu, że wielu partnerów może zapewnić Ci więcej możliwości realizacji projektu i oczywiście know-how, którego Ty możesz nie mieć.

Partnerzy tacy jak na przykład Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości będą w stanie zapewnić Ci ukierunkowaną wiedzę na temat rynku pracy i sektora biznesowego, której możesz nie mieć. To może okazać się bardzo ważne dla rozwoju Twojego pomysłu badawczego. Znajdź odpowiednich ludzi lub zrób to na własną rękę, ale zawsze skupiaj się na maksymalnej realizacji swojej propozycji.