Post

Dlaczego współczesne firmy potrzebują technologii Internetu Rzeczy

IoT to jedno z rozwiązań na żądanie i rozkwitające dzięki najnowszym technologiom. Odnosi się do wzajemnie powiązanych gadżetów i systemów, które są w stanie wymieniać ze sobą dane. Możliwości te służą jako innowacyjna ścieżka dla przedsiębiorstw z bardzo wielu branż. W przypadku, gdy szukasz sposobów na usprawnienie procesów w swojej firmie i wygenerowanie większych dochodów, ta technologia jest zdecydowanie warta uwagi.

W tym poście odkryjemy główne zalety technologii IoT, domeny, które korzystają z jej wdrożenia oraz zapoznamy się z mnóstwem innych informacji.

Znaczenie IoT dla współczesnego rynku

Przede wszystkim, chcielibyśmy pokazać Ci wartość IoT dla współczesnego rynku i dlaczego jest on poszukiwany:

Usprawnienie działalności gospodarczej

IoT generuje na całym świecie 212 miliardów dolarów. Według spostrzeżeń z poprzedniego roku, istnieje ponad 200 podmiotów, które z powodzeniem wdrożyły technologię IoT dostarczając swoim klientom zwiększony wskaźnik satysfakcji. W ciągu najbliższego roku prognozuje się, że liczba połączonych ze sobą inteligentnych urządzeń będzie równa 43 miliardom.

Stabilny postęp

Wkład finansowy z wielu różnych nisz w rozwiązaniach IoT stale rośnie. Poza tym przewiduje się, że czujniki Internetu Rzeczy staną się bardziej przystępne cenowo i solidne, co jest oczywistą korzyścią. Łatwe w użyciu produkty mobilne podłączone do rozwiązania są doskonałym narzędziem zapewniającym rozszerzone możliwości obserwacji i kontroli.

Duże zapotrzebowanie

Globalne firmy o różnej skali stosują technologię IoT. Takie sektory jak inteligentne miasta i pojazdy, telemedycyna czy e-commerce już skorzystały z tego rozwiązania. W zależności od typu organizacji, jej idei napędowej i celów, funkcjonalność zaimplementowana w rozwiązaniu IoT może się różnić, przynosząc rozwiązania dla specyficznych wyzwań biznesowych.

Problemy związane z klimatem na świecie, które można rozwiązać za pomocą IoT

Warunki otoczenia stale się pogarszają. Wszystkie problemy związane ze środowiskiem naturalnym mają szkodliwy wpływ na populację na danym etapie. Niektóre z nich można jednak przynajmniej częściowo rozwiązać za pomocą rozwiązania Internet of Things. Poniżej dowiesz się jak:

Kontrola klimatu

Można monitorować wskaźniki takie jak zanieczyszczenie powietrza, odpady z fabryk lub inne rodzaje szkód klimatycznych. Odpowiednie środki zostaną podjęte zgodnie z otrzymanymi spostrzeżeniami. Dlatego IoT napędza bardziej świadomą konsumpcję i pomaga ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko.

Niedobór wody

Mówiąc o świadomej konsumpcji, jest to również wielka korzyść dla kwestii niedoboru wody. Kontrola wycieków rur i ograniczenie zużycia wody to nie tylko życzone rozwiązania, ale stały się obecnie niemal koniecznością, aby uchronić społeczeństwo przed brakiem wody.

Inteligentne rolnictwo

Zapotrzebowanie na żywność rośnie równolegle z liczbą ludzi żyjących na Ziemi. Fakt ten zmusza przemysł do zwiększenia wyników produkcji przy użyciu mniejszej ilości materiałów. Kontrola gleby, flory i fauny pozwala pokonać wiele wyzwań związanych z rolnictwem.

Redukcja odpadów

Czujniki IoT mogą być stosowane do śledzenia ilości śmieci, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i, ponownie, promowanie bardziej świadomej konsumpcji. Rozwiązanie powiadamia o zapełnieniu puszek, pomaga zaplanować czas odbioru odpadów i usprawnia tworzenie tras dla przewoźników.

Zagrożone gatunki

Ratowanie rzadkich gatunków dzikich zwierząt z pomocą dronów IoT pokazało już swoją skuteczność w praktyce. Obserwacja ruchu zwierząt w czasie rzeczywistym umożliwia łatwiejsze odnalezienie i proces ratowania.

Możliwości IoT dla różnych branż

Nie bez znaczenia jest również ocena korzyści, jakie zapewnia Internet Rzeczy.

Opieka zdrowotna

Branża medyczna rozpoczęła swoją modernizację już wcześniej. EHR czy tworzenie aplikacji do e-recepty to świetne produkty optymalizujące świadczone usługi medyczne. Dlatego IoT jest kolejnym narzędziem wzbogacającym niszę opieki zdrowotnej, ponieważ daje możliwość planowania i zarządzania wizytami. Dzięki temu pacjenci nie muszą stać w długich kolejkach do lekarza - wystarczy, że zarezerwują odpowiedni czas i już.

Organizacje finansowe

Doświadczenia klientów są znacznie lepsze dzięki solidnemu zabezpieczeniu, usprawnieniu transakcji i wielu innym istotnym korzyściom. Wiele znanych na całym świecie instytucji finansowych już zintegrowało to rozwiązanie, aby bardziej zadowolić klientów.

Zakupy

Innowacyjne sklepy spożywcze wdrożyły najprostszy możliwy sposób dokonywania zakupów - należy jedynie wyjść ze sklepu i przekroczyć linię wyjścia. Zautomatyzowane rozwiązanie obciąża klientów w momencie przejścia przez portal do wyjścia ze sklepu po wybrany towar.

Aktualne tendencje dla IoT

Aby Twoja firma była bardziej wiarygodna i pożądana, powinieneś być świadomy najnowszych trendów. Podobnie jest z IoT, dlatego zapoznajmy się z jego najnowszymi tendencjami:

  • Blockchain. Przetwarzanie danych w ramach IoT w towarzystwie bazy danych Blockchain może zapewnić potężne bezpieczeństwo.
  • Big Data. Ponieważ głównym celem IoT jest wydobycie konkretnych informacji, Big Data jest sposobem na ich analizę i przetwarzanie w celu otrzymania bardziej precyzyjnych spostrzeżeń.
  • Uczenie maszynowe. Ta technologia pozwala na tworzenie dokładnych prognoz na podstawie zgromadzonych danych.

IoT w biznesie: Zalecenia dotyczące wdrożenia

Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować, aby z powodzeniem wdrożyć technologię IoT:

Wymagania dotyczące docelowych odbiorców.

Nadmiar funkcji nigdy nie pomógł żadnej aplikacji stać się bardziej na żądanie. Aby sprostać wymaganiom klientów, należy zebrać i zbadać potrzeby odbiorców i wybrać odpowiednie funkcjonalności pozwalające im na pokonanie wyzwań.

Cele i zastosowanie produktu

Unikaj niejasnych opisów. Prezentując produkt oparty na IoT, powinieneś zachować jasność i zrozumiałość. Ujawnij intencje i cele towaru.

Zapotrzebowanie rynku

Ważne jest również, aby nadążać za dynamicznymi wymaganiami rynku. Jest to kluczowe w fazie architektury, ponieważ potrzeby mogą ulec zmianie po zrealizowaniu projektu. Dlatego przed uruchomieniem należy ocenić, czy rozwiązanie jest istotne teraz.

Postęp w zakresie obciążenia pracą

Im bardziej rozbudowane są ramy Twojej firmy, tym większe staje się obciążenie pracą. Dlatego kluczowe jest zbudowanie produktu, który jest w stanie sobie z nim poradzić.

Czerpać zyski z danych

Zgromadzone surowe dane z IoT powinny być obowiązkowo przetwarzane, aby zapewnić Ci maksymalny zysk z informacji. Aby zobrazować, możesz znaleźć więcej możliwości biznesowych w swojej domenie.

Podsumowanie

Jak możemy podsumować, technologia Internetu rzeczy może być przydatna i dochodowa prawie dla każdej nowoczesnej niszy. Funkcje do wdrożenia różnią się w zależności od koncepcji i celów biznesowych Twojej firmy, więc w tych kategoriach przynosi Ci wysoką elastyczność.

Główną sugestią, którą chcielibyśmy przekazać, jest to, że warto zgłosić się do niezawodnego dostawcy rozwoju oprogramowania z solidnym doświadczeniem w technologii Internetu rzeczy. Kompetencje partnera są bezpośrednim wskaźnikiem tego, jak skutecznie zostaną wdrożone możliwości IoT w Państwa firmie.


Bio autora

Yuliya Melnik jest pisarzem technicznym w Cleveroad. Jest to firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych i aplikacji mobilnych na Ukrainie. Jest pasjonatką innowacyjnych technologii, które czynią świat lepszym i uwielbia tworzyć treści, które wywołują żywe emocje.