Innowacje cyfrowe w przedsiębiorstwach
Współczesne przedsiębiorstwa wymagają inwestycji w innowacje cyfrowe, jeśli chcą wyprzedzić swoją konkurencję. Innowacje zawsze były podstawą każdej dobrze prosperującej firmy, która chciała pozostać istotna dla swojej bazy klientów i przetrwać.
Postępy w technologii informacyjnej sprawiły, że oprogramowanie stało się wszechobecne w firmach, a tym samym innowacje stały się cyfrowe. Innowacja cyfrowa wykorzystuje technologię cyfrową i aplikacje do usprawnienia procesów biznesowych, poprawy doświadczeń klientów, tworzenia nowych produktów i modeli biznesowych.
Cyfrowa innowacja VS cyfrowa transformacja
Po pierwsze, musimy rozróżnić pomiędzy cyfrową innowacją a cyfrową transformacją. Te dwa terminy są często używane zamiennie, ale liderzy muszą znać różnicę między nimi. Są one rzeczywiście powiązane, ale mają raczej związek przyczynowo-skutkowy niż to samo znaczenie.
Zdarza się na przykład, że transformacja może potencjalnie prowadzić do innowacji, podczas gdy to samo dotyczy sytuacji odwrotnej. Istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest postrzeganie czasu. Transformacja jest długim procesem stopniowej zmiany, podczas gdy innowacja jest jak moment "eureki", który zdarza się natychmiast. Po niej następuje jej wdrożenie do strategii biznesowej.
Zakłócenia związane z innowacjami cyfrowymi
Wiele badań wskazuje, że liderzy biznesowi na całym świecie obawiają się, że ich firmy stracą przewagę konkurencyjną z powodu szybkich innowacji cyfrowych.
Wystarczy pomyśleć, że największa firma taksówkarska na świecie nie posiada nawet własnej floty taksówek. Albo co się stało z wcześniej dobrze prosperującymi firmami zajmującymi się fotografią analogową, które zostały zastąpione przez smartfony.
Innowacje cyfrowe pojawiają się wszędzie i w zawrotnym tempie, zwłaszcza po konferencji COVID-19. Dlatego konieczne jest, aby firmy inwestowały w badania i rozwój lub dostosowywały się do nowych technologii cyfrowych.
Trendy transformacji cyfrowej na rok 2021
W ciągu ostatnich kilku miesięcy 2020 roku, praktycznie wszędzie miała miejsce ogromna transformacja cyfrowa. Czy to w pracy wraz z przyjęciem elastycznej organizacji pracy, w zdalnym nauczaniu w szkołach, czy w przedsiębiorstwach.
Kryzys ten przyniósł korzyści niektórym trendom innowacji cyfrowych, ale niektóre z nich uległy spowolnieniu. Istnieją jednak konkretne trendy, które w nowych warunkach doprowadzą do ich szerszego wdrożenia w nadchodzącym roku.
- 5G - długo oczekiwane, ale w tym roku zrozumieliśmy, że dodatkowa przepustowość może przynieść realne korzyści w pracy zdalnej. Zarówno firmy, jak i użytkownicy nie mogą sobie pozwolić na rozłączenie.
- Bezpieczeństwo cybernetyczne - pandemia spowodowała gwałtowny wzrost liczby ataków hakerskich na firmy na całym świecie. Mianowicie, między styczniem a kwietniem 2020 r. nastąpił wzrost ataków na banki o 238%, a na serwery w chmurze o 600%.
- Praca z domu - Elastyczność pracy, która była jedyną realną opcją podczas narzuconych blokad, będzie prawdopodobnie kontynuowana w 2021 roku w celu ochrony pracowników. Pandemia stanowiła poligon doświadczalny dla pracy zdalnej, której w innym przypadku firmy nie chciałyby wypróbować. Technologie umożliwiające pracę zdalną przeżyły boom w czasie pandemii i będą zyskiwać na wartości oraz dalej się rozwijać.
- AI - Jest już częścią naszego codziennego życia, ale koronawirus spowodował jej przyspieszenie. Naukowcy wykorzystali analitykę danych, AI i uczenie maszynowe stosowane podczas pandemii do analizy wirusa i znalezienia realnego i szybszego rozwiązania. Stworzyło to ekosystem, który pozwolił na lepszą współpracę różnych agencji i to na większą skalę. Nieuniknione jest, że AI zmieni sposób, w jaki dokonujemy zakupów i jak firmy sprzedają swoje produkty lub usługi i skupiają się na swoich klientach.
Wnioski
Przedsiębiorstwa obecnie bardziej niż kiedykolwiek muszą dostosować się do stale zmieniającego się krajobrazu biznesowego. Liderzy muszą sformułować strategię w swoich firmach, aby zakończyć transformację cyfrową. Innowacji cyfrowych jest mnóstwo, ale firmy muszą zdecydować, co i jak zmaksymalizować korzyści.
Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (iED) jest zaangażowany w przybliżanie cyfrowej rewolucji. iED z powodzeniem realizował w przeszłości europejskie projekty w zakresie innowacji cyfrowych i ma nadzieję na jeszcze większy rozwój w tej dziedzinie. Jeśli również jesteś zainteresowany Innowacjami Cyfrowymi, nie wahaj się z nami współpracować.