Post

Czym jest akwaponika i w jaki sposób może ona stanowić wartość dodaną dla przedsiębiorczości?

Rolnictwo zawsze było i będzie jednym z głównych źródeł dochodu dla ludzi na całym świecie. Na przestrzeni lat zaszło w nim wiele zmian, a sektor ten stale się rozwija. Nowe technologie i innowacyjne pomysły są wykorzystywane do promowania tego sektora i przenoszenia go na wyższy poziom.

Jedną z takich innowacyjnych zmian jest Aquaponics. Z definicji Aquaponics to hodowla roślin z wykorzystaniem ryb. Dzięki najbardziej naturalnemu procesowi, jakim jest odżywianie się i wytwarzanie odpadów, ryby mogą w ciągu zaledwie kilku miesięcy nawozić ogromne ilości roślin w sposób naśladujący ekosystem.

Akwaponika wykorzystuje moc biointegracji prostych elementów. Produkty uboczne powstałe z odpadów ryb stanowią pożywkę dla bakterii, które przekształcają je w doskonały nawóz dla różnych rodzajów roślin. Woda w czystej postaci wraca z powrotem do ryb, a rośliny są hodowane. Dokładnie tak działa ekosystem.

Akwaponika jako wartość dodana wartość dodaną do przedsiębiorczości

Jeśli chodzi o przedsiębiorczość, akwaponika jest stosunkowo nową dziedziną, która ma potencjał, by stać się ogromnym interesariuszem w rolnictwie. Akwaponika może być świetnym sposobem na rozszerzenie działalności przedsiębiorczej, zwłaszcza na obszarach, gdzie nie można rozwinąć "zwykłego rolnictwa". Nie jest przypadkiem, że w krajach o trudnym, suchym klimacie akwaponika zdaje się kwitnąć.

Oprócz tego, że akwaponika może stworzyć zupełnie nowe pokolenie rolników, daje też naukowcom możliwość tworzenia nowych technologii, które pomogą w rozwoju tej dziedziny. Zauważamy masowy zwrot w kierunku tej dziedziny, która wydaje się przenosić akwaponikę na wyższy poziom.

Plusy i minusy

Jak w przypadku każdego przedsięwzięcia biznesowego, akwaponika ma swoje plusy i minusy. Na początek, aby zbudować farmę akwaponiczną, potrzebny jest duży kapitał początkowy. Gospodarstwo charakteryzuje się wysoką gęstością produkcji, dlatego właściciele mogą uzyskać zwrot z pierwotnej inwestycji w ciągu kilku lat.

Konfiguracja systemu jest dość skomplikowana, ale jednocześnie zapewnia ona dodatkowy strumień produkcji, jakim jest odłów ryb. Wreszcie, co nie mniej ważne, farma akwaponiczna naśladuje ekosystem. W związku z tym jest ona podatna na szkodniki i choroby, które są raczej trudne do wyeliminowania. Jednocześnie jednak farmy akwaponiczne są kompatybilne z ogromnym wyborem roślin (od sałaty po bananowce), co oznacza, że więcej osób może wejść w tę dziedzinę i rozszerzyć ją o kolejne produkty.

Wsparcie

Akwaponika jest wspierana przez rządy z całego świata jako nowa dziedzina, która ma potencjał, by stać się przedsięwzięciem generującym duże pieniądze, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców. Istnieje wiele informacji na temat początków akwaponiki i sposobów tworzenia własnych gospodarstw.

Projekty finansowane ze środków europejskich, takie jak YEAH: Young Entrepreneursh in Aquaponics - High Five! to świetne miejsce do rozpoczęcia nauki i budowania gospodarstwa. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej projektu, a także na stronach IED.

Akwaponika to świetny nowy sposób na wejście na rynek pracy jako rolnicy/przedsiębiorcy. Nowe przedsięwzięcie dla młodych przedsiębiorców może zapewnić ludziom wspaniałe możliwości!