Post

Internet rzeczy: przełom w grze

Zrozumienie Internetu Rzeczy jest łatwiejsze niż mogłoby się niektórym wydawać. Chociaż zauważamy, że duży odsetek ludzi nadal nie jest z nim zaznajomiony, Internet Rzeczy szybko staje się częścią naszego życia.

Czym jest Internet Rzeczy?

Internet of Things lub w skrócie IoT to zmiana sposobu rozumienia i korzystania z inteligentnych urządzeń. Na całym świecie ponad 80% populacji korzysta obecnie z co najmniej jednego inteligentnego urządzenia i codziennie łączy się z Internetem.

Termin Internet of Things odnosi się do urządzeń, które zbierają i przesyłają dane przez internet. Jest to innowacja, która istnieje już od kilku lat i całkowicie zrewolucjonizuje sposób, w jaki postrzegamy i wykorzystujemy dane, które zbieramy z prawie wszystkiego.

To jest game-changer

W chwili obecnej doświadczamy korzyści płynących z tego, co nazywamy normalnym internetem. Codziennie wchodzimy do sieci, aby przeglądać strony internetowe, szukać informacji, dokonywać zakupów, a wszystko to możemy robić za pomocą komputera lub inteligentnego urządzenia, takiego jak smartfon czy tablet.

Internet jest obecnie najczęściej używaną "rzeczą" w naszym codziennym życiu. Zawsze go szukamy, a duża część naszego życia rozwija się wokół niego. Internet Rzeczy sprawi, że połączenie z internetem stanie się niewidzialne.

Od pewnego momentu każde urządzenie będzie podłączone do Internetu, od sprzętu AGD, przez samochody, po nasze łóżka i krzesła. Oczywiście Internet nie może być niewidzialny w sensie dosłownym. Spróbujcie sobie wyobrazić, że jest jak elektryczność. Wiemy, że tam jest, używamy go codziennie, ale wydaje się niewidzialny.

Rewolucja w zużyciu energii

Jeśli mielibyśmy wybrać jeden sektor, w którym Internet Energii z pewnością się rozwinie, byłby to sektor energetyczny. Wyobraź sobie, że możesz włączać i wyłączać wszystkie swoje urządzenia za pomocą telefonu, kiedy jesteś w pracy. Teraz wyobraź sobie, że możesz w każdej chwili dokładnie wiedzieć, ile energii zużywa każde urządzenie w każdej chwili każdego dnia. Na koniec wyobraź sobie, że jesteś w stanie kontrolować tę ilość, aby upewnić się, że kiedy nie ma Cię w domu, Twój dom nie zużywa więcej energii niż minimalna możliwa ilość.

Dzięki zastosowaniu inteligentnych sieci, inteligentnych liczników i oczywiście technologii Internetu Rzeczy, jesteśmy teraz w stanie to zrobić. Od domów, aż po duże budynki przemysłowe, IoT wydaje się dawać obiecujące rozwiązania problemu zużycia energii, który jest oczywiście jednym z największych problemów środowiskowych dzisiejszych czasów!

Nauka o IoE

Na poziomie osobistym i zawodowym, wszyscy musimy upewnić się, że otrzymamy właściwą edukację dotyczącą Internetu Rzeczy. Na szczęście, istnieje wiele darmowych, profesjonalnie stworzonych materiałów, które wystarczą, aby rozpocząć tę niesamowitą podróż.

Odwiedzając oficjalną stronę projektu Internet of Energy, finansowanego przez UE, można znaleźć mnóstwo informacji stworzonych specjalnie po to, aby podnieść świadomość europejskich firm i profesjonalistów na temat potencjału technologii Internetu Energii i nauczyć ich, jak je stosować.