Post

Zasady udanej prezentacji

Jest wiele osób, dla których każda prezentacja jest koszmarem. Na dobrą prezentację składa się lista szczegółów, które mogą zadecydować o jej sukcesie. Twoje umiejętności prezentacji mogą wpłynąć na powodzenie projektu lub decyzję dotyczącą Twoich pomysłów. Aby być w najlepszej formie, podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami i sztuczkami udanych prezentacji.

  1. Kontakt wzrokowy. Utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością. Pomoże to utrzymać zaangażowanie ludzi w to, co prezentujesz. Będziesz w stałym kontakcie z publicznością i łatwiej będzie Ci uzyskać jej aprobatę dla swoich pomysłów.
  2. Nie przeładowuj slajdów. Nie pisz zbyt wiele na slajdach. Powinny się tam znaleźć tylko główne punkty Twojego raportu. Zadaniem slajdów jest uzupełnienie Twojej prezentacji, a nie jej zastąpienie.
  3. Unikaj skomplikowanej terminologii. Twoja prezentacja i wyjaśnienia powinny być jak najprostsze. Pozwoli to na zwiększenie poziomu jej zrozumienia. Zazwyczaj trudno jest przyswoić specyficzną terminologię, zwłaszcza jeśli temat jest dla Ciebie nowy lub nie znasz tych pojęć.
  4. Pamiętaj oswoim ciele. Twoje ciało mówi. Uważaj na swoje gesty i mimikę, ponieważ mogą Cię zdradzić. Publiczność zauważy wszystko: niepewną intonację, drżenie rąk, podkrążone oczy itp. Nie krzyżuj nóg, gesty muszą być szerokie, demonstruj otwarte dłonie, nie trzymaj rąk za plecami.
  5. Dress-code. Zwróć uwagę na ubranie, które nosisz, ponieważ publiczność będzie cię oceniać po wyglądzie. Twój ubiór powinien odpowiadać oczekiwaniom publiczności.
  6. Zapal publiczność. Tylko osoba, która jest w 100% pewna tego, co mówi, która wierzy w prezentowany produkt lub pomysł i która jest nim zainspirowana, będzie w stanie rozpalić publiczność i sprawić, że się w nią wkupi. Jeśli nie wierzysz w to, co mówisz, będzie to odczuwalne i publiczność nie będzie Cię wspierać.
  7. Stały rozwój. Wskazane jest nagrywanie swoich prezentacji i analizowanie ich po zakończeniu. Kiedy spojrzysz na siebie z dystansu, zauważysz mankamenty w swoim sposobie mówienia czy zachowaniu. Z pewnością dostrzeżesz obszary do poprawy. Dobrze jest też poprosić o informację zwrotną. Twój kolega może podsunąć Ci pomysły na poprawę.
  8. Próba. Zawsze ważne jest, aby przyjść na prezentacje przygotowanym. Powinieneś wypowiedzieć swój tekst dla siebie, kolegi lub przyjaciela, abyś mógł czuć się bardziej komfortowo podczas samej prezentacji.

Mam nadzieję, że te wskazówki i sztuczki pomogą Ci w prezentacjach i staniesz się skutecznym prezenterem.

Więcej na: http://smile.net.pl