Post

Wieleton - przykład wykorzystania funduszy unijnych

Spółka giełdowa Wielton zasługuje w ostatnim okresie na szczególne zainteresowanie. Tuż przed nią znajdują się testy nowych konstrukcji przygotowane w specjalnym centrum badawczo-rozwojowym.

Wspomniane centrum ma zresztą ogromne znaczenie, to bowiem właśnie jego istnienie pozwoliło firmie na przygotowanie prototypów. Samo stanowisko badawcze można uznać za wyjątkowe, firma osiągnęła przy tym możliwości rozwoju, z którymi wcześniej nie miała do czynienia. Nie sposób nie zgodzić się i z tym, że jest je w stanie naprawdę dobrze wykorzystać. Pozwoli to między innymi na ulepszenie przygotowanych rozwiązań, a tym samym zachowanie pojazdu, który charakteryzuje waga wynosząca kilka ton, będzie znacznie łatwiejsze do przewidzenia.

Centrum nie powstało przez przypadek. Niemała jest w tym zasługa wsparcia udzielonego przez UE, prowadząc działalność badawczo-rozwojową firma mogła się bowiem starać o finansowe wsparcie pochodzące z funduszy unijnych. Firma jest jednym z większych producentów naczep nie tylko na polskim, ale i na światowym rynku, a jej oferta zwraca na siebie uwagę ze względu na staranne przygotowanie. Teraz jej celem jest przede wszystkim zmniejszenie wagi naczepy, im bowiem będzie ona lżejsza, z tym większym obciążeniem ładunkowym powinna sobie poradzić. Odchudzanie firmowych konstrukcji nie jest zresztą działaniem nowym, choć nie jest też postrzegane jako cel sam w sobie. Niezbędne jest również dbanie o bezpieczeństwo, a właśnie w jego zapewnieniu centrum może mieć wymierny udział. Centrum pozwoli na uzyskanie wiarygodnych informacji dotyczących tego, jak dobrze będzie się sprawdzał dany projekt.

Samo centrum powstało dzięki wsparciu pochodzącemu ze środków przekazanych do dyspozycji Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego. Właśnie tam pierwszeństwo mają projekty wprowadzające innowacje i wykorzystujące profesjonalne działania badawcze. Nie ulega przy tym wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z dużą inwestycją rozwojową, którą można było wprowadzić dzięki środkom z UE. Wieleton oczekuje, że pozwoli mu ona w ekspansji na rynki zagraniczne, co również było jednym z powodów, dla których powstał omawiany tu projekt. Już dziś można mówić przy tym o coraz większym zainteresowaniu naczepami pochodzącymi z tej firmy, teraz zaś będzie miała ona jeszcze więcej do zaoferowania swoim klientom.