Post

6 kroków do napisania skutecznego wniosku o dofinansowanie z UE

Pisanie wniosków o dofinansowanie z funduszy UE to z pewnością praca na wysokim poziomie. Ale jednocześnie może być bardzo wymagające. . Większości złożonych wniosków zazwyczaj nie udaje się uzyskać dofinansowania. Szanse są zwykle przeciwne. Jest tak wiele ważnych szczegółów, które trzeba wziąć pod uwagę, że nawet jeśli wniosek jest bliski ideału, wciąż istnieje możliwość jego odrzucenia.

Intensywna konkurencja jest jednym z głównych powodów. Co roku składanych jest tak wiele wniosków, że tylko nieliczne z nich otrzymają wymagane dofinansowanie. W zależności od programu, istnieją różne kryteria i ścisłe specyfikacje dla każdego wezwania do działania. To może uczynić jeszcze trudniejszym dla autora wniosku napisanie i złożenie propozycji projektu wartego dofinansowania z funduszy UE.

Jednakże, wszystkie powyższe czynniki nie muszą oznaczać, że napisanie udanej propozycji projektu jest misją niemożliwą. Autor propozycji musi być w stanie spełnić konkretne kryteria UE, aby napisać udaną propozycję. Istnieją profesjonaliści, którzy mogą pomóc naukowcom i pisarzom znacznie zwiększyć ich szanse na uzyskanie finansowania UE dla ich wniosku.

Według niektórych z najlepszych specjalistów w dziedzinie finansowania UE i dotacji UE, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swój wskaźnik sukcesu, jeśli chodzi o uzyskanie finansowania, którego potrzebujesz do realizacji swojej propozycji.

Krok 1

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest znalezienie odpowiedniego źródła badań. Szybkie wyszukiwanie pokaże Ci, że istnieje wiele różnych programów UE, które finansują wiele projektów. Który program jest najlepszy do przedstawienia swojego pomysłu? To powinien być Twój priorytet. Jeśli na przykład koncentrujesz się na projekcie naukowym opartym na badaniach, najlepszą opcją może być program Horyzont 2020 lub granty ERC. Jeśli chcesz, aby Twój projekt koncentrował się na MŚP i rynku pracy, możesz rozważyć program Erasmus Plus itd. Upewnij się, że znajdziesz odpowiedni program dla swojej propozycji.

Krok 2

Znajdź odpowiednie zaproszenie do składania wniosków. Teraz każdy projekt odpowiada na jedno konkretne zaproszenie. Zaproszenia są w zasadzie różnymi kategoriami każdego programu. W zależności od obszaru, na którym chcesz się skupić, możesz wybrać odpowiednie zaproszenie. Każdy nabór ma swoje własne specyfikacje i dlatego wniosek musi być odpowiednio zaplanowany i napisany.

Krok 3

Skup się na członkostwie w doświadczonym konsorcjum. Twój wniosek powinien zawierać wszystko, co uznasz za warte uwagi. Powinieneś mieć świetną dokumentację i argumenty na poparcie swoich pomysłów. Nie trzeba dodawać, że jeśli konsorcjum partnerów nie jest w stanie wspierać działań w ramach projektu, projekt najprawdopodobniej się nie powiedzie. Nie można dodać do projektu specjalnych działań na rzecz przedsiębiorczości i nie mieć eksperta ds. przedsiębiorczości jako części konsorcjum.

Krok 4

Pisz dalej, aż osiągniesz sukces. Nie ma wątpliwości, że najważniejszą częścią, jeśli chodzi o pisanie udanego wniosku projektowego, jest doświadczenie. Nie da się zrobić omletu, jeśli nie rozbije się kilku jajek. Musisz napisać wiele propozycji i eksperymentować z różnymi pomysłami, aby faktycznie zobaczyć, co działa dla Ciebie i jakie są Twoje mocne i słabe strony.

Krok 5

Rewizja jest kluczem. Nie ma czegoś takiego jak wystarczająca ilość poprawek. Musisz się upewnić, że będziesz wiedział wszystko o swojej propozycji. Wciąż edytuj swój wniosek. Za każdym razem będziesz w stanie poprawić coś, co wcześniej mogło Ci umknąć. Nie ma gwarancji, że na końcu będziesz w 100% zadowolony z rezultatu, ale korekta na pewno poprawi Twoją propozycję.

Krok 6

Ocena może uratować Twoją propozycję. Inny zestaw oczu jest zawsze o wiele bardziej pomocny niż mogłoby się wydawać. Upewnij się, że będziesz miał wystarczająco dużo czasu przed złożeniem swojej propozycji i zleć jej ocenę innemu profesjonaliście. Ocena Twojego wniosku przez eksperta w dziedzinie finansowania UE może być powodem, dla którego Twój wniosek zdołał uzyskać finansowanie, którego szukasz.

Istnieją różne usługi, które można uzyskać, aby mieć pewność, że wniosek zostanie zatwierdzony do dotacji, zanim faktycznie go złożysz. Istnieją profesjonaliści w dziedzinie pisania wniosków i finansowania UE, którzy mogą pomóc Ci ocenić Twój wniosek.

Organizacje takie jak Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości, są w stanie zapewnić Ci usługi w zakresie przeglądu i oceny. Zdobyliśmy cenne doświadczenie po wielu latach realizacji projektów unijnych. Nasi eksperci badawczy mogą dostarczyć Ci dokładnych wyników, które zagwarantują sukces Twojego wniosku. Jasno wskażemy zmiany, które należy wprowadzić, aby projekt był atrakcyjny i w efekcie końcowym warty dofinansowania.

Jeśli potrzebujesz usług ewaluacyjnych lub zarządzania projektem, lub jeśli po prostu szukasz doradztwa w zakresie propozycji finansowania UE, skontaktuj się z nami w IED już dziś. Możemy porozmawiać o Twojej propozycji i upewnić się, że fundusze, o które prosisz, będą Twoje!