Post

Dofinansowania dla MIB

Polska jest pierwszym krajem, który otrzymał zgodę na dziele środków z nowej unijnej perspektywy, która weszła w życie i dotyczy różnych programów. W sumie mamy już 11 tego typu projektów drogowych, które przygotowane zostały i zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Wszystko to z czym mamy obecnie do czynienia to programy, które łącznie są na kwotę około 3,3 mld euro i połowa z tego to środki, które będą pozyskiwane z unijnych funduszy. Jako jeden z pierwszych przygotowany został projekt drogi miedzy Rzeszowem a Lublinem. Wartość tego projektu jaki został przygotowany to około 150 mln złotych. Poza tym mamy jeszcze kilka innych projektów, które są już zatwierdzone i w sumie w tych ramach powstawać będzie około 340 km dróg. Na ich budowę możemy przeznaczyć około 3,5 mld Euro. W tym względzie będzie można oczekiwać wsparcia, które sięgnąć może około połowy tych wszystkich kosztów, które będą ponoszone.

Minister Infrastruktury i Budownictwa mocno podkreśla, że te wszystkie fundusze jakie udało się nam uzyskać to dla naszego kraju bardzo duży sukces. Przede wszystkim będzie to istotne wsparcie, które ułatwi nam realizowanie wielu różnych inwestycji. Obecnie mamy różne propozycje nowych odcinków drogowych, które możliwe, że dzięki tej właśnie perspektywie będzie można realizować. W grę wchodzą m.in. odcinki drogi ekspresowej S3 (Sulechów - Nowa Sól - Kaźmierzów - Legnica), odcinek drogi ekspresowej S5 (Korzeńsko- Wrocław), S7 (Miłomłyn – Olsztynek, Kraków – Christo Botewa, Checiny - Jedrzejów), S8 (Wiśniewo – Jeżewo, Marki - Radzymin) oraz odcinek S51 (Olsztyn – Olsztynek).

W sumie całość projektów jest przygotowywana pod kątem dofinansowania w latach 2014 – 2020. Dla naszego kraju duże znaczenie ma również to, że będzie rozbudowywana oś główna III, która ma dotyczyć między innymi rozwoju transportu drogowego oraz lotniczego. Tym samym mamy szansę na to, że rozwiną się połączenia krajowe oraz międzynarodowe. Szczególne znaczenie ma tutaj między innymi droga Olsztyn – Olsztynek, która będzie bardzo ważnym elementem, gdy chodzi o oś Ten – T. jest to również ważny element transportu multimodalnego. Dla wielu miast jest to również szansa na to, że uda się nieco odciążyć transport drogowy w mieście i tym samym będzie on mniej dokuczliwy.